نوجوانان ایرانی چگونه با تاریخ جهان آشنا می‌شوند؟

تاریخ درج : سه شنبه / 14 دی 1395      /      14:55     /     شماره: 508


 به گزارش روابط عمومی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، مجموعه مستند «پونز» که به روایت سلیس و ساده انقلاب‌های انجام شده در قرن بیستم می‌پردازد، مراحل نهایی خود را به اتمام می‌برد و تا یک ماه آینده برای پخش از تلویزیون آماده می‌گردد.

 

عطا پناهی تهیه کننده این مستند با اشاره به اهمیت شناخت ریشه‌های انقلاب‌های مهم قرن بیستم برای مخاطبان نوجوان، گفت: در این مستند تلاش شده است با واکاوی شرایط کشور‌هایی از جمله آفریقای جنوبی، کوبا، ویتنام و ایران که در آنها مهمترین انقلاب‌های قرن بیستم انجام شده است، نقش حضور استعماری دول غربی در این کشور‌ها به عنوان ریشه انقلاب، مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

 

این تهیه کننده مستند در ادامه اظهار کرد: با توجه به اینکه مخاطبین این مستند‌ها، کودکان و نوجوانان هستند، با استفاده از موشن گرافی و موسیقی مناسب این رده سنی، سعی کرده ایم که مخاطب را جذب کنیم. از سوی دیگر ریتم کار تولید شده سریع است و از این جهت می‌تواند کودکان را با اثر درگیر نماید.

 

پناهی از ویژگی‌های ممیزه این اثر را صدای آقای جعفر والی زاده در آن دانست و گفت: گوینده متن مستند جناب جعفر والی زاده هستند که صدای گرم ایشان می‌تواند یکی از عوامل ایجاد جذابیت در مستند «پونز» باشد.

 

تهیه کننده مستند «پونز»، موسیقی متن اثر را نیز یکی از عوامل جذابیت آن ذکر کرد و ادامه داد: در هر قسمت از مستند که به بررسی انقلاب در یکی از کشور‌ها می‌پردازد، از موسیقی محلی و فولکلور آن کشور استفاده شده است و شنیدن طنین موسیقیایی بومی کشور‌ها می‌تواند برای مخاطبین می‌تواند جذاب باشد.

 

پناهی در پایان با اشاره به تجربه 12 ساله اش در فعالیت‌های فرهنگی مدارس، گفت: در طول مدت خدمتم در مدارس و آشنایی با ذائقه کودکان و نوجوانان، در این اثر تلاش کرده ایم، روحیه آنها را در نظر بگیریم تا بتوانیم به ارتباط مناسب و عمیقی با این قشر مهم از جامعه کشور دست یابیم.

 

گفتنی است مستند شش قسمتی پونز به تهیه کنندگی عطا پناهی و کارگردانی  پدرام بهرامی، در خانه مستند انقلاب اسلامی تهیه و تولید شده است.